Nivå Havn - Helårbaderne Nivå Pingvinerne
og Nivå Vandskiklub indgår aftale om klubhus


Vandskiklubbens klubhus. Til højre Nivå Pingvinernes bro.   Foto: John Stæhr

OPDATERET: Varighed ændret fra 3  til 2-årig. Kommunens pressemeddelelse tilføjet nederst.

Helårsbaderne Nivå Pingvinerne og Nivå Vandskiklub har indgået en 2- årig aftale om fælles brug af Vandskiklubbens klubhus. Det erfarer vi ved at lytte til vandrørerne. Det bekræftes af formanden for Pingvinerne, Marianne Weck, ved at hun henviser til en pressemeddelelse om sagen der udsendes senere på dagen af Fredensborg Kommune.

Aftalen indebærer, ar Nivå Pingvinerne kan bruge vandskiklubbens faciliteter om sommeren fra maj til september i tidsrummet 05 om morgenen til kl. 10 om formiddagen. Det samme gælder for vinteren fra oktober til april. Det fremgår af beslutning fra Fritids- og Idrætsudvalgets møde den 16. august 2017.
Det fremgår endvidere at: "Brugsretsaftale for Nivå Strandpark 4 (vandskiklubbens klubhus .red) for Nivå Vandskiklub samt Nivå Pingvinerne og Fredensborg Kommune fremlægges til endelig godkendelse på kommende møde".

Desuden har kommunen betalt Nivå Vandskiklub de 200.000 kr. som foreningen stadig havde stående i klubhuset. Dermed er Fredensborg Kommune eneejer af Nivå Strandpark 4.

Aftalen markerer formentlig afslutningen på en årelang strid de to nabo-klubber imellem. Striden tog fart, da Nivå Pingvinerne i 2011 ansøgte kommunen om brugsret til et areal - til at bygge klubhus på - foran vandskiklubbens klubhus.

Pingvinernes ansøgning gik glat igennem fagudvalgene, inklusive Økonomiudvalget. Men da den skulle stadfæstes af selve Byrådet stoppede sagen. Vandskiklubben protesterede og henviste til klubbens pædofili-politik.  Som i øvrigt alene vedrørte klubbens trænere mv.. der skulle have med børn at gøre. Og ikke en naboforening til deres klubhus.

Frivillig tvang?
Det har på det seneste ligget i kortene, at Fredensborg Kommune - i disse sparetider - ønsker en bedre udnyttelse af kommunens bygninger. Som vi læser pressemeddelelsen herunder - så har Vandskiklubben været nød til at bøje sig. Og har vel så fået den, for dem, bedst mulige aftale.

Den fulde ordlyd af Fredensborg Kommunes pressemeddelelse.

Pingviner og vandskiklub finder sammen
En gammel gordisk knude om lokaler til Nivå Pingvinerne er blevet løst. Det skyldes, at Nivå Vandskiklub er kommet med gode og konstruktive forslag til sambrug af deres klublokale med Nivå Pingvinerne, så helårsbaderforeningen kan se frem til også at få permanent tag over hovedet. Foreningens medlemmer har hidtil klædt om i en mobil omklædningsvogn ved siden af vandskiklubbens klubhus og har ikke haft adgang til foreningslokaler og badefaciliteter efter en frisk tur i havet.

I forbindelse med genforhandling af ny brugsretsaftale for klublokalet mellem Nivå Vandskiklub og Fredensborg Kommune er det lykkes at finde en løsning, der tilgodeser Nivå Pingvinernes ønske om bade- og omklædningsfaciliteter i vandskiklubbens klubhus. Forslaget fra vandskiklubben går på, at pingvinerne får adgang til klubhuset året rundt i morgentimerne, hvor helårsbaderne typisk bader.

Resultatet glæder formand for Fritids- og Idrætsudvalget Per Frost Henriksen:

”Jeg er meget tilfreds med, at de to foreninger sammen finder holdbare løsninger om samdrift, så kommunens lokaler udnyttes til gavn for aktive borgere. Da et enigt udvalg før sommerferien valgte at bevilge ca. 200.000 kr. til at indfri det økonomiske mellemværende mellem kommunen og Nivå Vandskiklub, sendte vi et klart signal fra udvalgets side til Nivå Vandskiklub om, at en løsning skulle findes.

Det er derfor meget positivt, at de to foreninger nu har fundet hinanden. Vandskiklubben strækker hånden frem og tilbyder at dele deres faciliteter med Pingvinerne, som tager imod den fremstrakte hånd. Så alt tyder på en god aftale og et godt fremtidigt samarbejde mellem de to foreninger”.

Vandskiklubbens formand Jan Saaek er enig:

”Vi er tilfredse med denne løsning, som giver Pingvinerne en håndsrækning og ser frem til et godt samarbejde”.

"Vi ser frem til at benytte faciliteterne i Nivå Strandpark 4 og vil derfor gerne kvittere for den fremstrakte hånd fra vandskiklubben”, siger Marianne Weck formand for Nivå Pingvinerne.
Fritids- og Idrætsudvalget anbefaler, at Nivå Pingvinernes nuværende omklædning kan benyttes i en to-årig periode.Brug af cookies Vi anvender cookies på websitet til at huske dine indstillinger mens du besøger websitet. Når du fortsætter med at bruge websitet, accepterer du samtidig brugen af cookies.For at finde ud af hvilke cookies vi bruger og hvordan du sletter dem, se vores privacy policy.

Jeg accepterer cookies.

EU Cookie Directive Module Information