Vinterbaderne Pingvinerne i Nivå stopper for medlems tilgangIkke plads til nye medlemmer.
Tv. ses Nivå Pingvinernes skurvogn "Vinterpaladset". Th. Nivå Vandski Klubs klubhus, i Nivå Havn som Pingvinerne nu kan råde over i begrænset omfang. Arkivbillede. Foto: John Stæhr

Helårsbaderne Nivå Pingvinerne har haft stor fremgang i 2018. Så stor, at de nu må lukke for tilgang af nye medlemmer. Fra 9. december 2018 er der indført "venteliste". Året har budt på en fremgang på 91 nye medlemmer - så der nu er i alt 279 der kan hoppe i vandet fra  vinterbadernes badebro. Det fremgår af foreningens hjemmeside.

Nivå Pingvinerne har siden 2017 kunnet benytte kommunens bygninger i Nivå Havn - som hidtil har været forbeholdt Nivå Vandski Klub, om morgenen mellem kl. 05,00 og kl.10,00 året rundt.

Set udefra kan det undre, at Nivå Pingvinerne har så snævre tidsrammer for brug af klubhuset om vinteren, hvor Nivå Vandski Klub ikke har aktiviteter. Vandskibroen er f.eks.  taget ned for vinteren.
Desuden bliver en del af klubhuset anvendt til vandski Klubbens speedbåde - som står indendørs i opvarmede lokaler.

Vi har spurgt Nivå Pingvinernes forkvinde, Marianne Weck: "Hvilke muligheder ser du for, at I igen kan tage flere medlemmer ind fremover?" Vi afventer hendes svar. Som vi får, når de har holdt bestyrelsesmøde - meddeles det fra foreningen.

Vandskiklubbens formand ønsker ikke genvalg
Der sker efter alt at dømme ændringer i Nivå Vandski Klubs bestyrelse til den kommende generalforsamling i februar. Idet den nuværende formand, Jan Saaek ikke ønsker genvalg som formand. Desuden har bestyrelsesmedlem, Peter Langkilde heller ikke ønsket at blive genvalgt. Det fremgår af dagsordenen til  deres generalforsamling den. 4. februar 2019, på klubbens hjemmeside.

Vi har spurgt den afgående formand, Jan Saaek hvorfor han træder tilbage. Og om medlemstallet i klubben har stabiliseret sig i 2018. Efter at det gik tilbage i 2017. Ifølge referatet fra  seneste generalforsamling i febr. 2018. Vi afventer svar.

Brug af cookies Vi anvender cookies på websitet til at huske dine indstillinger mens du besøger websitet. Når du fortsætter med at bruge websitet, accepterer du samtidig brugen af cookies.For at finde ud af hvilke cookies vi bruger og hvordan du sletter dem, se vores privacy policy.

Jeg accepterer cookies.

EU Cookie Directive Module Information